روش‌های نگهداری از مخزن آب و نحوه ذخیره آب باران در مخزن روتانا پلاست

با توجه به افزایش خشکسالی، کم شدن منابع آب زیر زمینی و کاهش میزان بارندگی در فصول مختلف سال، ذخیره آب باران در مخزن یک راه حل ساده و در عین حال کم هزینه است که به طور دائمی پاسخگوی نیاز شما به آب می‌باشد. اما چگونه؟ برای نصب مخزن آب باید به چه مواردی توجه شود؟ آیا از آب جمع‌آوری شده در مخزن آب برای مصارف خانگی، آبیاری باغ و کشاورزی هم می‌توان استفاده کرد؟ تا انتها با روتانا همراه باشید تا به سوالات شما پاسخ داده شود.

نکات ذخیره آب باران در مخزن و نصب آن

ذخیره آب باران در مخازن یک روش موثر برای استفاده بهینه از منابع آب باران است. در ادامه نکات و نحوه ذخیره آب باران در مخزن را توضیح داده‌ایم:

انتخاب محل مناسب برای مخزن

ابتدا باید محل مناسبی برای نصب مخزن انتخاب کنید. بسته به فضای موجود، می‌توانید از مخازن عمودی، افقی، اسلیم لاین یا اسان رو استفاده کنید.

هدایت آب باران

برای جمع‌آوری آب باران، باید سطح هدایت آب را ایجاد کنید. این شامل استفاده از سقف شیب دار، لوله کشی یا سایر سازه‌ها است. این سطح‌ها آب باران را به سمت مخزن هدایت می‌کنند.

بهتر است مخزن را پایین ناودان قرار دهید تا آب باران به صورت مستقیم از ناودان وارد مخزن شود. پس از ذخیره سازی آب، می‌توانید آب را از طریق لوله کشی به محل‌های مورد نظر و با استفاده از پمپ فشار مناسب برای آب ایجاد کنید.

ذخیره آب باران در مخزن و لوله کشی آب با پمپ

فیلتراسیون

قبل از ورود آب به مخزن، باید آب را از فیلتر عبور داد تا آلودگی، ذرات گرد و خاک و… را از آب جدا کرده و آب تصفیه شود. برای این منظور می‌توانید از فیلترهای توری برای جذب زباله‌ها، فیلتر خاکی یا شنی استفاده کنید.

توجه داشته باشید که برای تمیز کردن آب باران می‌توانید از فیلتراسیون آب و همچنین مواد گندزدا و کلر نیز استفاده کنید.

انتقال و ذخیره‌سازی

آب باران از طریق لوله‌ها یا مجاری به مخزن منتقل می‌شود. مخازن می‌توانند در زیرزمین، زیر ساختمان، دیوار کناری ساختمان یا در فضای باز نصب شوند. حتما اطمینان حاصل کنید که مخزن از جنبه‌های ایمنی و سازگاری با محیط زیست مطابق با استانداردها است.

استفاده از آب ذخیره شده

آب موجود در مخزن را می‌توانید برای مصارف خانگی، آبیاری باغ و گل‌ها، تغذیه حیوانات و یا سایر نیازهای آبی استفاده کنید. توجه داشته باشید که برای استفاده از آب جمع‌آوری شده به عنوان آب شرب، برای ایمنی و بهداشت، ممکن است نیاز به استفاده از سیستم‌های تصفیه آب باشد.

توجه داشته باشید که قرار دادن پمپ آب در محل ورود مخزن برای پر کردن سریع‌تر مخزن اصلا توصیه نمی‌شود و موجب آسیب به مخزن نیز می‌شود.

امکان افزایش تعداد مخازن

در صورتی که میزان نیاز شما به آب زیاد است می‌توانید تعداد مخازن و همچنین حجم مخازن را افزایش دهید. همچنین می‌توانید از یک مخزن اولیه برای ذخیره آب و یک مخزن دیگر برای ذخیره بلند مدت و ثانویه استفاده کنید تا در مواقع بحرانی و کم آبی نیازتان را رفع کنید.

همچنین می‌توانید با تانکرهای توزیع آب، آب مورد نیاز خود را ذخیره کنید.

نحوهه ذخیره آب باران در مخزن روتانا پلاست
نحوه ذخیره آب باران در مخزن روتانا پلاست

 چه مخزنی برای ذخیره آب باران مناسب است؟

برای ذخیره آب باران می‌‎توانید با توجه به نیاز و بودجه خود انواع مخزن را انتخاب کنید اما پیشنهاد ما به شما استفاده از مخازن پلی اتیلن سه لایه روتانا پلاست است. مخازن ذخیره آب روتانا دارای نشان ملی استاندارد، سیب سلامت و تمامی گواهی‌های ایزو می‌باشد.

همچنین به دلیل سه لایه و ضد اشعه یووی (Anti UV)، آنتی باکتریال و ضد جلبک بودن مخازن از تشکیل هرگونه جلبک درون مخزن جلوگیری می‌شود تا طعم و مزه آب تغییر نکند.

قیمت

مخزن آب باید از نظر هزینه مقرون به صرفه باشد. به شرط آنکه قیمت بر روی کیفیت مخزن، تعداد لایه و استانداردها تاثیر نگذارد.

حجم

مخزن آبی که برای ذخیره سازی آب انتخاب می‌کنید باید نیاز تمام اعضای خانواده (در صورتی که برای مصارف کشاورزی از مخزن استفاده می‌کنید) نیازتان را به طور کامل برطرف کند.

وزن

مخازن آب تولیدی به روش روتاری مولدینگ (قالب گیری چرخشی) و استفاده از ماده اولیه پلی اتیلن بسیار سبک و مقاوم است. سبکی مخزن آب پلی اتیلنی امکان حمل و نقل، جابجایی و نصب روی سقف منازل را نسبت به مخزن گالوانیزه و بتنی آسان‌تر کرده است.

طول عمر

مخازن پلی اتیلنی در صورت استفاده و نصب مناسب طول عمر بالاتری نسبت به مخازن فلزی و گالوانیزه دارد. همچنین مخازن پلی اتیلنی در برابر نور افتاب، زنگ زدگی، پوسیدگی، فشار، ضربه و تغییر دما بسیار مقاوم است.

ذخیره آب باران در مخزن

فضای نصب

در زمان نصب مخزن ممکن است با توجه به محل مورد نظرتان محدودیت نصب مخزن داشته باشید که در این صورت، تنوع در شکل مخازن (عمودی، افقی، زیر پله، مکعبی، آسان رو و اسیلم لاین) می‌تواند به شما بیشتری بهره‌بری از فضای موجود را بدهد.

امکان شتسشو مخزن

با ذخیره آب باران در مخزن، شاخ و برگ درختان، باکتری، گرد و غبار و… وارد مخزن می‌شود که همین امر موجب کثیف شدن مخزن آب (اولیه) می‌شود. به همین دلیل امکان رشد باکتری و جلبک افزایش میابد.

به همین دلیل برای تمیزی مخزن آب و جلوگیری از آلودگی آب لازم است تا مخزن را به صورت دوره‌ای تمیز کنید و شستشو دهید. تا علاوه بر کیفیت آب طول عمر مخزن نیز افزایش پیدا کند.

با توجه به موارد گفته شده انتخاب و خرید مخزن پلی اتیلنی از نظر قیمت، حجم، وزن، طول عمر، فضای نصب، جابجایی و شستشو بسیار مناسب‌تر از دیگر مخازن می‌باشد.

برای استفاده از آب باران ذخیره شده در مخزن نیاز است تا از مخزن به منزل و باغ لوله‌کشی‌های لزام را انجام دهید. برای بهره برداری بهتر و وجود فشار در آب می‌توانید در مسیر خروجی مخزن پمپ آب قرار دهید.

 

آدرس: قم، شهرک صنعتی شکوهیه، فاز دوم، بلوار دوران، کوی چهارم

تمامی حقوق این سایت متعلق به شرکت روتانا پلاست می‌باشد.
افزودن به سبد خرید