در زمان خرید مخزن مناسب آبیاری باغ و زمین کشاورزی به چه نکاتی توجه کنیم؟

آب، به عنوان یکی از عوامل اساسی در کشاورزی و آبیاری باغ است که یکی از راه‌های مؤثر برای ذخیره و مدیریت بهینه آب، استفاده از مخزن آب است. در این مقاله، به بررسی نکات مهم در خرید مخزن مناسب آبیاری باغ و کشاورزی می‌پردازیم.

در ادامه به بررسی نکات لازم در انتخاب نوع، ظرفیت،جنس، شرایط مکان نصب مخزن و دلایل مرتبط در زمان خرید مخزن آب می‌پردازیم.

کدام مخزن مناسب آبیاری باغ است؟

یک مخزن مناسب آبیاری باغ باید به گونه‌ای باشد که آب مورد نیاز برای باغ و زمین را به طور کامل فراهم کند. همچنین امکان قطع آب، آبیاری قطره‌ای، فشار قوی و… را داشته باشد. در زمان انتخاب مخزن مناسب برای آبیاری باغ، موارد زیر را در نظر بگیرید:

سیستم جمع‌آوری آب

با ذخیره آب باران می‌توان مصرف آب را تا حد زیادی کاهش داد. در فصول کاهش فشار آب و خشک سالی از آب مخازن استفاده کرد.

برای ذخیره‌سازی آب باران می‌توانید سقف ساختمان‌ها را به صورت شیب دار یا شیروانی طراحی کنید تا با استفاده از ناودان و لوله کشی آب باران به داخل مخزن آب هدایت شود.

سیستم جمع آور آب باران و مخزن مناسب آبیاری باغ

سیستم تأمین آب به باغ

برای تأمین آب باغ، می‌توانید از سیستم‌های اتوماتیک آبیاری مانند خطوط آبیاری قطره‌ای یا اسپرینکلر استفاده کنید.

در طراحی مخزن و سیستم آبیاری، باید بتوانید به راحتی لوله و سیستم آبرسانی را به مخزن متصل کنید. همچنین برای افزایش میزان فشار آب می‌توانید از پمپ آب در بخش خروجی مخزن نیز استفاده کنید.

ظرفیت مناسب

برای تعیین ظرفیت مخزن، باید نیاز باغ به آب و میزان آبیاری مورد نیاز را در نظر بگیرید. به طور معمول، مخزن باید حداقل به میزان آب مورد نیاز باغ در یک دوره زمانی مشخص را (مثلاً یک هفته) تأمین کند.

از آنجا که آب چاه یا قنات به صورت هفتگی و یا ماهانه در مدت زمان محدود قابل استفاده و ذخیره سازی است، بهتر است حجم مخزن آب را با توجه به حداقل مقدار آب موردنیاز برای باغ در نظر بگیرید.

جنس و ظرفیت مخزن مناسب آبیاری باغ و کشاورزی

جنس مخزن

مخزن آب مناسب باغ و زمین کشاورزی بهتر است جنس پلی اتیلن باشد. مخازن پلی اتیلنی علاوه بر مقاومت در برابر خوردگی و تبخیر، عمر طولانی‌تری دارند. همچنین مخازن سه لایه پلی اتیلنی می‌توان بدون هیچ نگرانی حتی در فضای باز نیز نصب کرد.

پوشش مخزن

مخزن باید دارای پوشش محافظ باشد تا از تبخیر آب جلوگیری کند. پوششی مثل عایق‌های پلاستیکی و پلی اتیلینی، همچنین نصب سایه‌بان برای جلوگیری از تبخیر آب و همچنین گرم شدن بیش از حد آب بسیار مناسب است.

سیستم تخلیه آب اضافه

برای جلوگیری از سرریز شدن آب مخزن، بهتر است یک سیستم قطع آب خودکار (با استفاده از شناور) نصب کنید و آب اضافی را به بخشی از زمین هدایت کند.

با در نظر گرفتن موارد فوق می‌توانید با توجه به نیاز‌های خاص باغ و زمین زراعی خود مخزن مناسب آبیاری باغ را سفارش دهید. با توجه به نیازهای خاص باغ و شرایط محیطی، ممکن است نیاز باشد تا مخزن را به شکلی سفارشی و تطبیقی با نیازهای خود سفارش دهید.

انتخاب مخزن مناسب آبیاری باغ و ذخیره آب
انتخاب مخزن مناسب آبیاری باغ و ذخیره آب

هر متر مربع زمین زراعی و باغ چقدر آب نیاز دارد؟

مقدار آب مورد نیاز برای هر متر مربع از زمین زراعی و آب بستگی به عوامل مختلفی دارد، از جمله نوع گیاه و درخت، تعداد درختان و گیاهان، شرایط آب و هوایی منطقه جغرافیای، نیاز آبی گیاه و روش آبیاری. در زیر مقادیر تقریبی مصرف آب برای برخی از گیاهان را بر اساس متوسط ذکر می‌کنم:

 • گندم: حدود 400 تا 600 میلی‌متر آب در هر فصل رشد
 • جو: حدود 300 تا 500 میلی‌متر آب در هر فصل رشد
 • سیب‌زمینی: حدود 400 تا 600 میلی‌متر آب در هر فصل رشد
 • هویج: حدود 300 تا 500 میلی‌متر آب در هر فصل رشد
 • گلخانه‌ها (با مصرف آب بالاتر): معمولاً حدود 1000 تا 2000 میلی‌متر آب در هر فصل رشد

لطفاً توجه داشته باشید که این مقادیر تقریبی هستند و ممکن است با توجه به شرایط محلی و عوامل دیگر متغیر باشند. همچنین، میزان آب مورد نیاز می‌تواند بر اساس روش‌های آبیاری (مانند آبیاری قطره‌ای یا اسپرینکلر) و شرایط هواشناسی (مانند بارش باران و تبخیر) نیز متفاوت باشد.

هر متر مربع زمین زراعی و باغ چقدر آب نیاز است؟ مخزن مناسب آبیاری باغ

مقدار آب مورد نیاز برای آبیاری باغ میوه چقدر است؟

مقدار آب مورد نیاز برای آبیاری باغ نیز بستگی به عوامل مختلفی دارد، از جمله نوع گیاهان، شرایط آب و هوایی، اندازه و ماهیت باغ، و روش آبیاری استفاده شده. برای برآورد نیاز آبی باغ خود، باید به این عوامل توجه کرده و محاسبات دقیق‌تری انجام داد.

به طور کلی، مقادیر تقریبی نیاز آبی برخی از گیاهان معمول در هر هکتار باغ به صورت زیر است:

 • درختان میوه بزرگ مانند سیب، گیلاس و هلو: حدود 6000 تا 9000 متر مکعب در فصل رشد (بستگی به شرایط محلی و نیاز گیاه)
 • درختان میوه کوچک مانند گوجه فرنگی و خیار: حدود 3000 تا 6000 متر مکعب در فصل رشد
 • سبزیجات: حدود 2000 تا 5000 متر مکعب در فصل رشد
 • گلها و گیاهان زینتی: حدود 2000 تا 4000 متر مکعب در فصل رشد

با استفاده از تکنیک‌های آبیاری کم مصرف مانند آبیاری قطره‌ای و مدیریت بهینه آب می‌تواند به کاهش مصرف آب کمک کند.

مقدار آب مورد نیاز برای آبیاری باغ میوه چقدر است؟ مخزن مناسب آبیاری باغ

نکات مهم در زمان خرید مخزن مناسب آبیاری باغ و کشاورزی

 انتخاب موقعیت

 1. بررسی محیط و شرایط زمین: موقعیت فیزیکی مخزن و نیازهای باغ را تحت تأثیر قرار می‌دهد. بررسی شرایط خاک، منابع آبی و امکان دسترسی به آب برای آبیاری مهم است.
 2. فاصله از منابع آب: نزدیکی مخزن به منابع آبی می‌تواند هزینه‌های لوله کشی را کاهش دهد.
 3. توجه به ارتفاع موقعیت: اگر مخزن در موقعیت بالاتر قرار گیرد، با استفاده از گرانش، آب را به نقاط مورد نیاز باغ می‌رساند.

مزایای مخزن پلی اتیلنی

 • مقاوم در برابر خوردگی
 • سبک
 • تولید شده در اشکال و ظرفیت‌های مختلف
 • قیمت مناسب
 • عمر طولانی
 • مقاوم در برابر انواع شرایط آب و هوایی
 • انعطاف پذیر
 • مقاوم در برابر اشعه خورشید Anti UV

نتیجه‌گیری

خرید یک مخزن آب مناسب برای باغ و آبیاری کشاورزی نیازمند توجه به نکات مهم است. با انتخاب موقعیت مناسب، جنس مناسب، ظرفیت و سایر عوامل مرتبط، می‌توانید از ذخیره و مدیریت بهینه آب برای باغ و زمین زراعی خود استفاده کنید.

مخزن آب روتانا پلاست با ابعاد، ظرفیت، تک لایه و سه لایه، عمودی، افقی، زیر پله و… را ارائه می‌کند. همچنین با توجه به نیاز زمین کشاورزی و باغ می‌توانید در صورت نیاز ظرفیت و تعداد مخازن را افزایش دهید.

آدرس: قم، شهرک صنعتی شکوهیه، فاز دوم، بلوار دوران، کوی چهارم

تمامی حقوق این سایت متعلق به شرکت روتانا پلاست می‌باشد.
افزودن به سبد خرید